Hledá se Marie

V letošním roce máme před sebou velký keramický projekt. Spolu s partnerem akce Novoveským okrašlovacím spolkem jsme se rozhodli realizovat myšlenku návratu sochy Panny Marie, patronky místního kostela, do výklenku u vchodu.

Myšlenka projektu vznikala postupně několik měsíců, kdy prvotním impulsem bylo, při jedné z místních slavností, oslovení našeho spolku s nápadem, zda bychom si na takový projekt troufli. Zvažovali jsme své možnosti a zkušenosti a nakonec jsme byli nápadem čím dál více nadšení. Jak jsme věc postupně diskutovali, tak projekt nabýval na konkrétních rozměrech, až se nakonec dostal do finální podoby. Diskutovalo se nejen v našem spolku, ale také u kolegů v okrašlovacím spolku. Náš partner si vzal na starosti zušlechtění výklenku a úprav s tím souvisejících a my zase samotnou realizaci tvorby sochy. A jak bude celý projekt probíhat?

Během jarních měsíců budeme tvořit skici a různé modely, abychom si ujasnili konečný výraz sochy. Na léto plánujeme intenzivní týdenní tvůrčí dílnu pro 6 – 8 amatérských keramiček, které budou tvořit každá svou vlastní sochu. Zázemím jim bude náš spolkový dům a především keramická dílna. Dílnu povede zkušená lektorka a umělecká keramička, která dámy (ale klidně i pány, pokud se přihlásí) provede úskalími tvorby takové plastiky, abychom na samém konci měli skutečné sochy nejen kvalitně řemeslně zvládnuté, ale také dobře umělecky propracované. Cílem tvorby této sochy není ani tak absolutní tovární bezchybnost, jako spíše její příběh a poselství místních lidí, kteří vtisknou svou tvář místní patronce kostela v kraji, kde žijí.

Samotná socha bude měřit kolem 70ti centimetrů. Tvůrčí dílnu připravujeme pro 6 – 8 účastníků, díky nimž by mělo vzniknout 6 – 8 kusů soch. Tyto si pak budete mít všichni možnost  prohlédnout na vernisáži v místním kostele u příležitosti Novoveské podzimní pouti, kterou společně plánujeme tradičně na 3. zářijový víkend. Svým hlasováním budete moci zasáhnout do konečného výběru „favoritky“, která z těchto vystavených exponátů bude nakonec zdobit výklenek našeho kostela, doufáme, že mnoho let.

V rámci tohoto projektu zbudujeme také na zahradě našeho spolkového domu keramickou pec na dřevo, která je návratem ke starým metodám vypalování keramiky. Díky této peci budeme mít možnost naše výrobky vypalovat i novým alternativním způsobem. Protože mnozí z Vás rádi navštěvujete naše červnové venkovní výpaly, můžeme Vám slíbit, že i výpal v této nové peci je velkým nočním zážitkem, u kterého stojí za to být. Konkrétní datum slavnostního křtu pece Vám s předstihem oznámíme ve zpravodaji. K této příležitosti neplánujeme jen samotný výpal, ale i zajímavý večerní doprovodný program. A protože se jedná o pec využívající staré tradiční metody výpalů keramiky, tak i její stavba nebude jiná. Stavba bude vznikat pěkně cihlu po cihle, ručně, bez žádných stavebnicových modulů. Kdo byste se chtěl stavby zúčastnit, budete vítán! Tato netradiční stavba je zážitkem také sama o sobě. Stačí se ozvat.

A na konec bych ráda pozvala každého, kdo rád pracuje s keramikou a má už nějaké zkušenosti, ať se nebojí do projektu přihlásit. Pokud máte někoho takového ve svém okolí, řekněte mu o nás. Týden prožitý ve společnosti zajímavých lidí se společným koníčkem, cílem, jenž je sám o sobě velkou výzvou a osobností ve formě lektorky, slibuje hezké tvůrčí léto. Podmínky Vám rádi sdělíme osobně. O projektu Vás budeme průběžně informovat. Za Novovesan Irena Pluhařová

 

Partnerem projektu je Novoveský okrašlovací spolek

 

Tento projekt podpořila Era prostřednictvím Nadace VIA.

Příspěvek byl publikován v rubrice keramika, volný čas, workshopy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.