Novoveské putování časem a přírodou

nová publikace

V sobotu 12. června proběhl slavnostní křest nové publikace Novoveské putování časem a přírodou. Publikace pojednává o přírodních zajímavostech a historických památkách v Nové Vsi nad Nisou a okolí. Autoři, Irena Pluhařová a Jaroslav Lubas, uchopili téma jako 2 zajímavé procházky provázející návštěvníky tím nejhezčím, co může naše obec a příroda v okolí nabídnout. První okruh se jmenuje Přes černostudniční mokřady na rozhlednu a provází nás z centra obce přes Alej dětí na Horní Černou Studnici, kolem rozhledny a přes mokřadní rašeliniště zpět. Po cestě se dozvíme zajímavosti o památném stromu – Novoveském javoru, Pörnerových skalách, o chráněných loukách na Horní Černé Studnici, ale také třeba proč se rozcestníku říká Mamlas, či kde najít Mléčnou studánku. Zajímavostí na trase je mnohem víc, ale to už si najděte v nové publikaci a objevte při procházkách v terénu. Druhý okruh se jmenuje Putování za památnými stromy a ten nás zase provází od centra obce přes křižovatku U Křížku, kolem rozhledny Nisanky k pramenu Nisy a odtud po staré Pražské cestě do Aleje dětí a odtud přes Teprberk zpět do centra. I v tomto okruhu můžeme najít mnoho zajímavostí. Jistě se najde mnoho drobných památek, které denně míjíte a vlastně nevíte, odkud se tu vzaly.  Celá publikace navíc přibližuje čtenáři další možné trasy na vycházky a výlety spolu se zajímavostmi, na které je možné po cestě narazit. Přeji všem Novovesákům i návštěvníkům naší obce hezké počtení a ještě hezčí vycházky zpestřené naší publikací.

Publikaci vydal náš spolek NOVOVESAN ve spolupráci s Novoveským okrašlovacím spolkem, jejichž předsedové jsou zároveň autoři této brožury. Celý projekt byl finančně podpořen Grantovým fondem Libereckého kraje a obcí Nová Ves nad Nisou.

Kdo máte zájem si publikaci pořídit, máte možnost na následujících místech: obecní úřad v Nové Vsi nad Nisou, knihovna v Nové Vsi nad Nisou, rozhledna Nisanka a informační centrum ve Smržovce. Publikace budou dále k dispozici při kulturních a společenských akcích obou spolků a obce Nová Ves nad Nisou. Kdybyste přece jen měli problém publikaci sehnat, stačí se obrátit na paní Pluhařovou – pluharova@novovesan.cz a ta Vám ji dodá.

Příspěvek byl publikován v rubrice publikace, VYDALI JSME. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář