Když jaro zaťuká

děti pomáhají s rozmisťováním budek v lese

děti pomáhají s rozmisťováním budek v lese

budka pro puštíka

budka pro puštíka

Na jaře letošního roku jsme realizovali praktický projekt poznávání a pomoci přírodě v našem okolí. Děti z naší obce měly možnost se seznámit s památnými stromy ve svém okolí, vyslechnout přednášky ve škole a ve školce, zúčastnit se fotografické soutěže O nejkrásnější rozkvetlý strom v Nové Vsi nad Nisou a na závěr se zúčastnily za vydatné podpory Lesů České republiky akce Budkování. Celý projekt získal podporu Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor v celkové částce Kč 19 500,–.

Nadace-Jizerky 2.tisk

Součástí projektu byla také akce Budkování 2009, při které jsme nakoupili a umístili, za pomoci Lesů České republiky, 25 kusů hnízdících budek pro sýkorky, šoupálky, sýce, rehky a puštíka. Děti i dospělí si vyslechli množství zajímavých informací o hnízdění těchto ptáků. Také jsme byli překvapeni, jak vypadají budky pro sovy a kolik jich u nás vlastně žije. Při akci nám přálo hezké počasí a tak jsme si všichni užili pěkné dopoledne. Z celé akce jsme obdrželi jako dárek od revírníků lesnickou mapu se zákresem umístění našich budek.

lesnická mapa rozmístění budek 2009

lesnická mapa rozmístění budek 2009

Doufáme, že i v dalších letech budeme moci v započaté práci úspěšně pokračovat a že se naše budky budou rychle zabydlovat.

Další zajímavou akcí bylo vyhlášení soutěže O nejkrásnější kvetoucí strom Nové Vsi nad Nisou. Překvapilo nás, kolik dětí si dokáže ve volné přírodě všímat i „obyčejných“ stromů, které se na jaře přededou v celé své kráse. Pouze jeden příspěvek zachycoval ovocný strom, jinak všechny ostatní přinášely různé pohledy na jeřáby, jírovce a jiné volně rostoucí stromy. Finále soutěže proběhlo při Jarní slavnosti Nisanka 2009, kde návštěvníci rozhodli o výtězce Marušce Peterkové, která obdržela hlavní cenu digitální fotoaparát, aby mohla ve svém pozorování přírody úspěšně pokračovat. Ostatní účastnice také nepřišly zkrátka a obdržely pěkné výtvarné potřeby. Doufáme, že se příští rok zapojí i kluci. Vítěze – jírovec maďal – jsme zaslali do soutěže Strom Jablonecka 2009.  Uvidíme, jak si povede.

Příspěvek byl publikován v rubrice budkování, příroda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář